Kā atmest smēķēšanu un nesākt no jauna: ārstu un bijušo smēķētāju padomi

Par tabakas atkarības kaitīgo ietekmi ir teikts tik daudz, ka maz ticams, ka jūs dažus no smēķētājiem nobiedēsiet ar briesmīgiem medicīniskiem faktiem. Persona, kas pieradusi pie ikdienas "nikotīna inhalācijām", galu galā mācās abstrahēties no šādiem draudiem. Šādas neuzmanības cēlonis nebūt nav stulbums. Smēķēšanu var salīdzināt ar neveselīgām attiecībām ar pretējo dzimumu: kad esam iemīlējušies nepareizajā cilvēkā, mēs mēdzam ignorēt citu padomus un brīdinājumus, jo jūtamies ērti šeit un tagad. Turklāt sadalīšanās vienmēr izraisīs sāpīgu atcelšanas sindromu, un neviens nedod garantijas, ka mēģinājums sākt jaunu dzīvi būs veiksmīgs.

Nav pārsteidzoši, ka tikai 3–6% smēķētāju, kuri nolemj atteikties no sava sliktā ieraduma bez ārējas palīdzības, droši šķiras no cigaretēm - kaut arī apmēram 70% no viņiem tieši vai netieši par to sapņo. Mēģināsim kopīgi noskaidrot efektīvus veidus, kā atmest smēķēšanu uz visiem laikiem.

atmest smēķēšanu pats

Vēlreiz par smēķēšanas bīstamību: no izplatītām patiesībām līdz maz zināmiem faktiem

Jūs droši vien esat dzirdējuši, ka smēķēšana saīsina jūsu dzīvi. Bet cik daudz? Saskaņā ar statistiku mēs runājam par 13 gadiem - iedomājieties, cik daudz jūs varat darīt šajā laikā! Tomēr tikpat svarīgs arguments par labu cigarešu atmešanai ir dzīves kvalitāte. Lai cik ciniski tas izklausītos, nāve nav vissliktākais, kas gaida smēķētāju. Patiešām, pat onkoloģiskās slimības, kas, kā jūs zināt, bieži rodas tabakas dūmu kancerogēnu ietekmē, nekavējoties nenogalina pacientu. Un ar tādām patoloģijām kā hroniska obstruktīva plaušu slimība, sirds mazspēja (miokarda infarkta dēļ) vai paralīze, kas izveidojusies pēc insulta, jūs varat dzīvot daudzus gadus. Tajā pašā laikā pienākumu slogs par pacienta aprūpi gulstas uz viņa tuviniekiem - laulātajiem, bērniem, pensionētiem vecākiem.

Dažas ar smēķēšanu saistītās veselības problēmas - zobu bojāšanās, gastrīts, priekšlaicīga ādas novecošana - ir burtiski dārgas. Tabakas cienītāji ir spiesti biežāk meklēt medicīnisko palīdzību, apmeklēt kosmetologus un iegādāties zāles aptiekās. Kopā ar cigarešu izmaksām šī budžeta pozīcija katru gadu var "apēst" summu, kuru varētu iztērēt labām brīvdienām vai tādu lietu pirkšanai, par kurām nauda vienmēr ir kauns.

asa smēķēšanas atmešana var ietekmēt cilvēka fizisko un garīgo stāvokli

Neaizmirstiet par šādām skumjām tabakas lietošanas sekām kā problēmu intīmā sfērā: mazā iegurņa trauku sakāves dēļ smēķētājiem vīriešiem jaunībā var attīstīties erekcijas traucējumi. Smēķēšanas ietekme uz sievietes ķermeni ir ne mazāk nozīmīga: starp daiļā dzimuma pārstāvēm, kas cieš no šīs atkarības, biežāk tiek novēroti hormonālie traucējumi, kas izraisa menstruāciju traucējumus, agrīnu menopauzi un samazinātu libido. Smēķētājiem ir bīstami lietot perorālos kontracepcijas līdzekļus - tas palielina asins recekļu veidošanās risku asinsvados.

Starp iemesliem, kas mudina sievietes atmest smēķēšanu, pirmkārt, ir vēlme iegūt bērnus. Daudzas slavenības atzina, ka no cigaretēm atteicās tikai pēc ginekologa aizlieguma vai pēc ilgi gaidītās grūtniecības iestāšanās. Tātad, kļūstot par māti, aktrisei Katrīnai Zetai-Džonsai izdevās mainīt savu dzīvesveidu, un viņas veikalā esošās kolēģes Džūlija Robertsa un Keita Hadsone izvēlējās to darīt iepriekš, sekojot ārstu ieteikumiem.

Vienreiz par visām reizēm atmest smēķēšanu: mīts vai realitāte?

Neskatoties uz izaicinājumiem atmest smēķēšanu, to izdarīt ir vieglāk nekā jebkad agrāk. Apkalpojot cilvēkus, kuri nolemj spert šādu soli, ir pieejami daudzi padomi, grāmatas, paņēmieni, zāles, kā arī īpašas elektroniskās ierīces un pat mobilās lietojumprogrammas. Ir svarīgi, lai sabiedrība būtu kritiskāka pret smēķētājiem: šodien cigarešu smēķēšana ir aizliegta ēdināšanas iestādēs, kāpņu telpās, naktsklubos, lidostās un dzelzceļa stacijās. Bet tikai pirms dažām desmitgadēm smēķēšana bija atļauta pat lidmašīnu salonos: iedomājieties, cik grūti bija tiem, kuri bija "piesieti" garo lidojumu laikā.

Visas metodes, kā atvadīties no tabakas atkarības, var aptuveni sadalīt divās lielās grupās:

vīrieša panikas lēkmes un aizkaitināmība smēķēšanas atmešanas periodā
  • Pašpalīdzības veidi, kā atmest smēķēšanu- tiem, kuriem nav nepieciešama speciālista vizīte. Tie ietver pēkšņu cigarešu atcelšanu (kad persona ierastajā darbībā ierobežo sevi bez jebkādiem palīglīdzekļiem), komerciāli pieejamu nikotīnu saturošu narkotiku lietošanu, pāreju uz elektroniskajām cigaretēm, smēķēto cigarešu skaita samazināšanos, izmantojot vienu no populāras metodes (piemēram, saskaņā ar Alana Karra grāmatu "Viegls veids, kā atmest smēķēšanu") utt.
  • Ārsta uzraudzībā ieviestās metodes:šajā grupā ietilpst pieejas, kurām nepieciešama ārēja iejaukšanās. Piemēram, narkologs var izrakstīt vienu no recepšu medikamentiem, lai atvieglotu vēlmi smēķēt. Hipnozes speciālists tikai vienas sesijas laikā spēj ieaudzināt pacientam zemapziņas bailes vai riebuma sajūtu pret cigaretēm, kas palīdzēs pārvarēt atkarību. Psihologi, kas specializējas motivācijas terapijā, palīdz izprast cēloņus, kas mudina cilvēku turpināt smēķēt: bieži patieso motīvu apzināšanās ļauj beidzot atmest pat tiem, kuri jau vairākus gadu desmitus ir piesaistīti kārotajam iepakojumam.

Ir svarīgi saprast, ka nav "pienācīgu" vai "necienīgu" metožu smēķēšanas atmešanai: katram atkarīgam cilvēkam ir individuāla reakcija uz atmešanu no narkotikām (pat tādas, kas šķietami nevainīga kā nikotīns). Tikai ar gribasspēku var nepietikt, lai pārvarētu abstinences sindromu ("atsaukumu"), kas veidojas uz perioda pagarināšanās fona starp dūmu pārtraukumiem. Tādēļ ārsti iesaka atmest smēķēšanu ārsta uzraudzībā: tāpēc izredzes gūt panākumus ir lielākas, un negatīvu reakciju iespējamība fizioloģiskā līmenī ir minimāla.

Vai ir tik noderīgi pēkšņi atmest sliktu ieradumu?

Strauja izslēgšana no nikotīna metabolisma, kas nāk no ārpuses, noved pie nepatīkamām sekām, kuras var izpausties ar plaušu slimību saasināšanos, gremošanas traucējumiem un asinsspiediena paaugstināšanos. Turklāt cigarešu atteikšanās posmā pieredzējuši smēķētāji piedzīvo "nikotīna izņemšanu": pasliktinās garastāvoklis, sāp galva un samazinās uzmanības koncentrācija. Smagos gadījumos abstinences simptomi var izraisīt bezmiegu un pat depresiju.

Pamatojoties uz to, pievēršanās zālēm, kas atvieglo atkarības pārvarēšanu, nebūt nav vājums, bet gan gudrs lēmums - tāpat kā lūgumu pēc sāpju mazināšanas zobu ārstēšanas laikā nevar saukt par vājumu.

Narkotiku terapija bijušajiem smēķētājiem

īpaši vingrinājumi palīdzēs novērst uzmanību no smēķēšanas

Neskatoties uz to, dažos gadījumos labāk ir atteikties lietot medikamentus. Piemēram - ja cilvēki ar aknu slimībām, grūtnieces pārtrauc smēķēšanu. Daudziem medikamentiem, kas norādīti uz atkarību no nikotīna, ir blakusparādības, un daži no tiem paši izraisa atkarību - tādēļ zāļu terapija ir populāra kā alternatīvs veids, kā atvadīties no tabakas.

  • Visām ķīmiskajām atkarībām (alkoholisms, narkomānija un nikotīna atkarība) ir vienādi patoloģiski mehānismi, tāpēc psihiatru piedāvātās metodes ir universālas un var palīdzēt ikvienam pacientam. Individuāls darbs ar speciālistu vai nodarbības grupās ne tikai palīdz pārvarēt tieksmi pēc cigaretēm, bet arī atvieglo sociālo pārstrukturēšanu: bijušo smēķētāju personīgie piemēri bieži palīdz pārvarēt kārdinājumus un pieskaņoties ilgstošam terapijas rezultātam.
  • Daudzi cilvēki ziņo, ka būtiskas dzīvesveida izmaiņas ir palīdzējušas atmest cigaretes: pārejot uz veselīgu uzturu, uzsākot intensīvas sporta aktivitātes, mainot darbu vai pat tur, kur viņi dzīvo. Ne visi ir gatavi veikt tik nopietnas izmaiņas, taču ir diezgan pareizi mēģināt atmest smēķēšanu šādā situācijā.

Farmakoloģiskie līdzekļi, lai atbrīvotos no atkarības no nikotīna

Zāles, kas atvieglo nikotīna izņemšanu, ir sadalītas šādos veidos:

  • Nikotīna aizstājterapija- šīs zāles satur tīru nikotīnu vai tā analogus. Tablešu lietošana vai plāksteru lietošana saskaņā ar noteiktu shēmu palīdz pārvarēt garīgo atkarību no tabakas, un pakāpeniska devas samazināšana atvieglo abstinences simptomus.
  • Nikotīna baudāmo nervu impulsu bloķētāji.Šīs grupas līdzekļi bioķīmiskajā līmenī maina smadzeņu receptoru darbu tā, ka nikotīna piegādes pārtraukšana no ārpuses neizraisa smagu reakciju fizioloģiskā līmenī.
  • Pretsāpju zāles, sedatīvi un antidepresantineietekmē atkarību no ķīmiskās vielas, bet tas palīdz tikt galā ar abstinences sindroma izpausmēm, padarot pirmās nedēļas pēc smēķēšanas atmešanas vieglākas. Un, ja antidepresantu lietošanai ir daudz kontrindikāciju un blakusparādību, un pašas zāles var iegādāties tikai pēc ārsta receptes, tad prettrauksmes zāles aptiekā var iegādāties pēc savas iniciatīvas (lai gan nepieciešama arī konsultācija ar speciālistu. ). Starp sedatīviem līdzekļiem var atšķirt preparātus, kuru pamatā ir augu izcelsmes sastāvdaļas, piemēram, baldriāna, peonijas, vilkābeles, mātes tinktūras. Būtisks šādu līdzekļu trūkums ir tas, ka tie visi izraisa miegainību. Turklāt alerģijas slimniekiem tie jālieto piesardzīgi.

Atsevišķā grupā ietilpst bezrecepšu anksiolītiskie līdzekļi (piemēram, Fabomotizol). "Fabomotizol" ir reģenerējoša iedarbība uz nervu sistēmu, samazinot trauksmes līmeni, nervu spriedzi, aizkaitināmību. Rezultātā - stresa samazināšanās, ko izraisa nikotīna atcelšana, spēka un pārliecības parādīšanās par uzņēmuma panākumiem, vispārējā emocionālā fona uzlabošanās. Ārstēšana ar Fabomotizol ir sava veida nervu šūnu "remonts", ko ik pa laikam var parādīt visiem. Katra cilvēka dzīvē ir stress, taču rakstura rakstura vai dzīvesveida dēļ nav visu veidu, kā ar to tikt galā. Tātad, daudzi smēķētāji savu ieradumu skaidro ar to, ka cigaretes palīdz viņiem nomierināties, taču tas tā nav. Nikotīna atkarība ir potenciāls stresa avots, savukārt garastāvokļa uzlabošanai ir mazāk kaitīgu metožu. "Fabomotizols" sāk darboties no pirmās ievadīšanas nedēļas - tas mazina uzbudināmību un trauksmi, bet tajā pašā laikā neizraisa miegainību, atkarības un abstinences sindromu, nemazina koncentrāciju.

Pasaulē ir ļoti maz bijušo smēķētāju, kuri nožēlotu savulaik pieņemto lēmumu. Bet ir daudzi, kas žēlojas, ka nesmēķēja savu pēdējo cigareti daudzus gadus agrāk. Dzīve bez nikotīna nezaudē krāsu - un tajā pašā laikā tai ir visas iespējas būt ilgākai un laimīgākai. Padomājiet par to nākamajā reizē, kad izlemjat smēķēt.