Blakusparādības pēc smēķēšanas atmešanas

cigarešu un smēķēšanas atmešana

Lielākā daļa smēķētāju agrāk vai vēlāk pieņem apzinātu lēmumu vienreiz un uz visiem laikiem atvadīties no savas atkarības. Atjaunota veselība pēc smēķēšanas atmešanas, mirdzošs izskats un enerģiska pašsajūta ir uzticami pavadoņi visos centienos. Taču cilvēkiem ar vairāk nekā 5-10 gadu stāžu ir ērkšķains ceļš uz atveseļošanos: adaptācijai dzīvei bez mākslīgiem stimulatoriem ir savas blaknes, ko medicīnā sauc par nikotīna abstinences simptomiem.

Pirmais periods bez kaitīga ieraduma

Indīgas vielas, kas saindē cilvēku smēķēšanas laikā, sāk izdalīties no organisma 1-3 nedēļu laikā pēc pēdējās cigaretes. Šajā laikā sākas atveseļošanās process, kas var izraisīt šādus nikotīna abstinences simptomus:

  • neatvairāma vēlme smēķēt, roku trīce;
  • garastāvokļa svārstības, aizkaitināmība, dusmas;
  • nepacietība, zema uzmanības koncentrācija;
  • paaugstināta trauksme, miega traucējumi;
  • asinsspiediena pazemināšanās, galvassāpes.

Jau no pirmajām dienām no rīta cilvēkam, kurš atmet smēķēšanu, attīstās klepus ar krēpu izdalīšanos. Tas liecina, ka bronhi cenšas attīrīt elpošanas sistēmu no uzkrātajām toksiskajām vielām. Ja līdz ar klepu ir paaugstinājusies temperatūra, pastiprināta svīšana un apgrūtināta elpošana, noteikti jādodas pie ārsta, jo gadās arī hronisku slimību saasināšanās.

Nervu sistēmas un fizioloģiskie traucējumi

galvassāpes, atmetot smēķēšanu

Pirmkārt, smēķēšanas atmešanas blakusparādības smagi nomāc centrālo nervu sistēmu. Viņas līdzdalība sliktā ieraduma veidošanā izskatās šādi:

  • Cigarešu ieelpošanas procesā tiek stimulēti receptori un asinsritē tiek ievadīts adrenalīns, kā rezultātā smēķētājs izjūt spara lādiņu.
  • Īslaicīgu baudu pavada endorfīnu izdalīšanās un nogulsnējas nervu sistēmas atmiņā, citiem vārdiem sakot, "zemapziņā" kā faktors attiecībās starp atkarību un pozitīvajām sajūtām.
  • Pēc tam veidojas atkarība, spiežot cilvēku smēķēt katru jaunu cigareti un izraisot depresiju, ja tā nav.

No fizioloģiskā viedokļa nikotīna atkarības loma ir stipri pārspīlēta, jo līdzīgus procesus organismā var panākt ar dabīgiem stimulatoriem. Nopietnāks depresijas cēlonis pēc smēķēšanas atmešanas ir tieša cigaretes vilkšanas procesa trūkums un ar to saistītās emocijas.

Pieņemot lēmumu atbrīvoties no sliktā ieraduma, jābūt gatavam īslaicīgai depresijai, taču jācenšas tai pretoties, jo tieši depresija nereti liek atgriezties pie iepriekšējās atkarības.

Nikotīna abstinences periodā imunitāte novājinās, kā rezultātā organisms atveras infekcijām un saaukstēšanās slimībām. Iespējams, stomatīts vai čūlas mutē. Iemesls ir fakts, ka ilgu laiku gļotādas bija pakļautas tabakas dūmiem, sava veida antiseptiskiem līdzekļiem, kuru likvidēšana aktivizē patogēnās mikrofloras attīstību. Imunostimulējošie vitamīni un rūpīga mutes dobuma higiēna palīdzēs izvairīties no nepatīkamām izpausmēm.

Elpas trūkums var būt vēl viens simptoms. Tas parasti parādās nervu sistēmas reakcijas rezultātā uz nikotīna trūkumu un galu galā izzūd, tāpat kā citas blakusparādības.

Izmaiņas gremošanas sistēmas darbā

sāpes vēderā, atmetot smēķēšanu

Sekojot nervu sistēmai, lēmums atmest smēķēšanu tieši ietekmēs kuņģa-zarnu trakta darbību. Neskatoties uz negatīvo ietekmi uz ķermeni kopumā, smēķēšana labvēlīgi ietekmē zarnas. Adaptācijas periodā adrenalīna trūkuma dēļ cieš viņa kustīgums, kas var radīt grūtības ar iztukšošanu, pārmērīgu gāzu veidošanos, grēmas un svara pieaugumu.

Tomēr vairumā gadījumu papildu mārciņas rodas cita iemesla dēļ. Pārtika ir ne tikai organisma dzīvībai nepieciešamo uzturvielu avots, bet arī spēcīgs dabisks antidepresants.

Nikotīna abstinences negatīvos simptomus bijušais smēķētājs cenšas kompensēt ar citiem priekiem, starp kuriem vienkāršākais risinājums ir garšīgu un kaloriju saturošu maltīšu pārpilnība. Faktiski viena atkarība tiek aizstāta ar citu.

Vingrošana neplānotu maltīšu vietā var būt veselīga alternatīva. Tie veicina trūkstošā adrenalīna veidošanos, novērš svara pieaugumu un uzlabo figūru.

Ietekme uz fizisko aktivitāti

Sliktā ieraduma noraidīšana ir saistīta ar vispārēju ķermeņa vājumu un vēlmes trūkumu piecelties no vietas, rodas apātija pret apkārt notiekošajām lietām. Šādā stāvoklī rokas var trīcēt, it kā no paģirām, un ir smaga astmatiska elpošana.

Dzīves intīmā puse var ciest arī bojājumus nervu sistēmas spriedzes dēļ. Taču, tiklīdz iekšējie orgāni tiks dabiski attīrīti no toksīniem un uzveikta psiholoģiskā atkarība, veselības uzlabošana neaizņems ilgu laiku: fiziskās aktivitātes visās jomās palielināsies vairākas reizes, salīdzinot ar līmeni, kāds tika novērots smēķēšanas laikā.

Blakusparādības pēc atteikšanās no atkarības var nebūt vispār vai būt vieglas – tas ir tīri individuāli. Ja simptomi joprojām parādās spēcīgā formā, tie ir īslaicīgi un panesami.

Organisms no ilgstošas smēķēšanas saņem daudz lielāku kaitējumu nekā no vienreizējas atcelšanas procesa. Svarīgi apzināties, ka nav jāgaida, kad veselības problēmas jau ir sākušās, ja var tās novērst un dot savam organismam "otro dzīvi", aktīvu un interesantu.