Kādas ir pēkšņas smēķēšanas atmešanas sekas?

Tikai daži cilvēki zina, vai pēkšņa smēķēšanas atmešana ir kaitīga vai nē. Daži aizkavē šo brīdi, uzskatot, ka ir vērts pakāpeniski atteikties no atkarības, taču tā nav pilnīgi taisnība. Nikotīns ir kā narkotika, un bez tā organismam un pašam cilvēkam kļūs labāk. Tikai psiholoģiskā sastāvdaļa traucē atmest smēķēšanu, savukārt ķermenis ātri "atjaunojas". Ja jūs pārtraucat smēķēšanu līdz 35 gadu vecumam, tad cilvēka ķermenis kļūs kā nesmēķētājs.

Ķermenis un nikotīns

Atbrīvoties no tik slikta ieraduma kā smēķēšana ir diezgan grūti. Un būtība nemaz nav psiholoģiskajā aspektā, bet gan pašā nikotīna īpašībā. Pēdējo ražo ķermenis (aknas), bet nelielos daudzumos, kas nepieciešami tikai viņam. Tiklīdz cilvēks sāk smēķēt, aknas pielāgojas (lai gan ne ātri), pārstāj ražot vielu. Tāpēc ir grūti atmest smēķēšanu - aknas ir "pieradušas" pie tā, ka tās saņem nikotīnu no ārpuses, un tāpēc nav nepieciešams komponents ražot pats. Bet tā iegūtais daudzums daudzējādā ziņā pārsniedz ķermenim nepieciešamos apjomus.

pēkšņas smēķēšanas atmešanas sekas

Ar vielu situācija ir tieši tāda pati kā ar kolagēnu un dažiem hormoniem, kas veidojas cilvēka organismā: ilgstoši lietojot hormonālos preparātus vai uzklājot sejai pretnovecošanās līdzekļus ar kolagēnu, šīs vielas nerodas. .

Ķermenim ir pārsteidzoša spēja pielāgoties. Un tas ir tas, kas viņu glābj atkal un atkal. Laika gaitā aknas atkal sāks ražot nepieciešamo nikotīna daudzumu. Tas nenotiks uzreiz, un tas var aizņemt nedēļu – bet tas noteikti notiks. Ir svarīgi šajā laikā nesākt smēķēt, lai ķermenis "atjaunotos".

Plusi un mīnusi pēkšņai cigarešu atmešanai

Pēkšņas cigarešu atmešanas trūkumi ir šādi:

 1. Cilvēks izjūt fizioloģiskas diskomforta sajūtas - reiboni, galvassāpes, sliktu dūšu, klepus no rīta, elpas trūkumu, krēpu izdalīšanos. Turklāt šīs pazīmes ir līdzīgas "pirmās izsmēķētās cigaretes" simptomiem, kad organisms saņēma palielinātu nikotīna devu.
 2. Papildus fizioloģiskajam diskomfortam cilvēks bieži piedzīvo psiholoģisku (nervozitāti, stresu, aizkaitināmību).
 3. Lai atmestu smēķēšanu, ir jābūt stiprai gribai.

Asa noraidījuma priekšrocības ir šādas:

 1. Diskomforts nebūs mūžīgs, un uzlabojumi nāks. Tieksme pamazām mazinās, organisms pats sāk ražot nikotīnu, un priekšrocības, ko sniedz atteikšanās no cigaretēm kā tādas, ir acīmredzamas.
 2. Slikta veselība ir saistīta tieši ar psiholoģisko, nevis ar fizioloģisko aspektu - taču šeit ir svarīgi saprast, ka stress nebūs mūžīgs.

Bieži vien cilvēki var ziņot par blakusparādībām neliela svara pieauguma veidā. Bet jāsaprot, ka šī ir īslaicīga parādība, un viss atgriezīsies normālā stāvoklī - tas vienkārši prasa laiku. Tā organisms pielāgojas jauniem apstākļiem, un to vienmēr pavada šādi simptomi – slikta pašsajūta un aizkaitināmība nekādā gadījumā neliecina par nikotīna trūkumu.

Jūs varat atmest smēķēšanu 50 gadu vecumā. Daži par to šaubās, apgalvojot, ka, ja cilvēks visu mūžu ir bijis smēķētājs, tad atteikums slikti ietekmēs veselību. Bet tas tā nav: pēc diviem veselīga dzīvesveida mēnešiem no organisma tiks izvadīti visi cigarešu toksīni.

Dažas pēkšņas un pakāpeniskas smēķēšanas atmešanas pazīmes

Jāņem vērā cilvēka psiholoģija – bez stipras gribas smēķētājs tomēr atgriezīsies pie cigaretes, tāpēc krasa smēķēšanas atmešana nebūs efektīva. Arī pakāpeniska smēķēšanas samazināšana var būt neefektīva, jo cilvēks pastāvīgi atliks galīgā lēmuma pieņemšanu "līdz rītdienai" (un "pēdējās cigaretes" izsmēķēšana var ievilkties vairākus gadus). Ja problēma ir tikai psiholoģiska rakstura, tad vispirms vajadzētu vai nu "izstrādāt" gribasspēku, vai vērsties pēc palīdzības pie speciālistiem.

Ja cilvēks baidās par savu fizioloģisko stāvokli, tad nikotīna plāksteri, aerosoli vai tabletes var palīdzēt atmest smēķēšanu. Cilvēks saņem kontrolētu vielas devu, nesaindējas ar dūmiem. Tas bieži notiek, ja smēķēšanas pieredze ir vairāk nekā desmit gadi.

Ja jūs atmetat smēķēšanu pirms 35 gadu vecuma, tad ķermeņa stāvoklis kļūs tāds, it kā cilvēks nekad nebūtu smēķējis.

Tomēr pat ar 36 gadu smēķēšanas pieredzi jūs varat atmest smēķēšanu. Bet to ir grūtāk izdarīt, jo cilvēks ir pieradis ilgstoši saskarties ar cigarešu sastāvdaļām. Smēķēšanas atmešanai ar tik ilgu pieredzi nav īpašu iezīmju.

Var rasties arī jautājums: ja sieviete iestājas grūtniecība, vai ir iespējams atmest smēķēšanu grūtniecības laikā - vai tas ir bīstami, vai atteikums kaitēs auglim. Uzzinot par grūtniecību, sieviete nekavējoties vēlēsies atmest smēķēšanu. Šeit atbilde ir acīmredzama - nikotīna atteikums nav nāvējošs un dos tikai labumu, un, ja meitene grūtniece atmet smēķēšanu agri, nevis 7. mēnesī, jo labāk.

Tāpat kā vecumam un smēķēšanas pieredzei, nav nozīmes, kurā grūtniecības mēnesī atmest, tomēr slikts ieradums negatīvi ietekmē gan mātes, gan mazuļa ķermeni. Tāpēc labāk ir atteikties no cigaretēm pēc iespējas agrāk.

Ja jūs pēkšņi pārtraucat smēķēšanu, tad uzlabojumi notiek trīs dienu laikā - tāpēc pirmās dienas ir tik svarīgas. Pēc šī laika ķermenis parasti atjaunojas. Pēc nedēļas pazūd elpas trūkums, cilvēks sāk sajust jaunas ēdienu garšas un pazūd stress.

Ir svarīgi saprast, ka smēķēšanas atmešana organismam nāks tikai par labu. Labāk ir vienreiz piedzīvot stresu, nekā pastāvīgi izturēt nikotīna kaitīgo ietekmi (kas šajā gadījumā pārstāj būt inde, jo organisms saņem vairāk nekā nepieciešams).

Padoms

Šeit ir daži padomi, kas palīdzēs atmest smēķēšanu:

 1. Jums ir stingri jāizlemj, ka smēķēšanas atmešana ir nepieciešama, un jānoskaņojas uz to, ka viss izdosies.
 2. Nevajadzētu nodarboties ar "izlaidībām": piemēram, smēķēt alkohola lietošanas laikā (pat ja ļoti gribas pastiepties pēc cigaretes) – lēmumam jābūt galīgam un neatsaucamam.
 3. Jūs varat atrast hobiju, kas novērš uzmanību no kaitīgajām domām par cigareti.
 4. Dažas lietas var saistīt ar ieradumu – jaku, ko cilvēks uzvelk, kad smēķē. Pirmo reizi šādus priekšmetus labāk izņemt "no redzesloka", lai vairs neatcerētos par smēķēšanu.
 5. Kā jau minēts, varat mēģināt izmantot nikotīna plāksterus, tabletes vai aerosolus.
 6. Ja cilvēks ir ļoti uzbudināms, smēķēšanas atmešanas laikā var palīdzēt nomierinoši līdzekļi vai nomierinoši uzlējumi.

Viens no galvenajiem palīgiem smēķēšanas atmešanā var būt sports – kad cilvēks nodarbojas ar sevi, tas pozitīvi ietekmē arī veselību. Bet jūs varat sākt ar vienkāršu vingrošanu, pakāpeniski pārejot uz sarežģītākiem vingrinājumiem. Vēl viens pluss ir tas, ka treniņi attīsta izturību un gribasspēku.