Kā smēķēšana kaitē jūsu veselībai?

Smēķēšana ir kaitīga veselībai – šo apgalvojumu par faktu jau sen atzinuši gan eksperti, gan nespeciālisti. Īpaši bīstami tas ir, ja alkoholu lieto kopā ar smēķēšanu, kas būtiski saasina visus patogēnos faktorus. Kliedziens "Smēķēšana kaitē jūsu veselībai! "kļuva par aicinājumu cīnīties pret šo slikto ieradumu daudzās pasaules valstīs. Tomēr līdz šim ziņojumi no dažādām vietām liecina, ka smēķēšana joprojām ir pasaules mēroga problēma.

cigarešu attēls nogalina cilvēku

Kādas ir smēķēšanas briesmas?

Kādu ļaunumu nodara ieradums? Kāda ir smēķēšanas ietekme uz cilvēka veselību? Smēķēšanas kaitējums, pirmkārt, ir saistīts ar ļoti bīstamiem kancerogēniem, ko satur tabakas darva, kas veidojas tabakas gruzdēšanas laikā. Vidēji smēķētājs ieelpo līdz 6-8 g šādas darvas no katriem 100 g sadedzinātas tabakas. Ar šo procesu tiek aprēķināts, ka 20 cigarešu izsmēķēšana dienā ir līdzvērtīga līdz 750 g tabakas darvas ievadīšanai organismā gadā.

Tabakas darvas sastāvā tika atrasti vairāk nekā 250 dažādi ķīmiskie komponenti, kas ne tikai kaitīgi ietekmē vairākus iekšējos orgānus, bet arī pieder pie kancerogēnu kategorijas un ļoti slikti izdalās no organisma, pakāpeniski uzkrājoties tajā. . Darva satur kancerogēnu, tā saukto pirmās kategorijas bīstamību - benzpirēnu, kā arī benzantracēnu un citus sveķus, kas var provocēt ļaundabīgu procesu. Jāņem vērā arī tas, ka alkohols ievērojami pastiprina tabakas destruktīvo iedarbību.

To, ka smēķēšana ir kaitīga veselībai, var droši apgalvot, aplūkojot tabakas dūmu sastāvdaļu sarakstu. Katra cigarete satur vidēji aptuveni 6-7 mg nikotīna, kas, smēķētājam ieradoties izsmēķēt cigarešu paciņu, rada aptuveni 125-140 mg nikotīna dienā. Tabakas dūmu sastāvā tiek atzīmētas tieši toksiskas vielas: oglekļa monoksīds, ciānūdeņražskābe, arsēns, cianīdi. Kādu kaitējumu viņi nodara, jūs pat nevarat teikt: tā ir tieša ķermeņa saindēšanās. Turklāt smēķēšanas kaitējumu rada tādu bīstamu sastāvdaļu klātbūtne (papildus šiem kancerogēniem): krizēns, nitrozamīni, radioaktīvie elementi (polonijs), smagie metāli.

Daudzi pētījumi nepārprotami pierāda, ka smēķētājs grauj ne tikai savu veselību. Smēķēšana nodara lielu kaitējumu arī cilvēkiem, kuri ir tuvu tabakas mīļotājam. Noskaidrots, ka tā dēvētā pasīvā smēķēšana liek cilvēkam ieelpot līdz 70% tabakas dūmu, ja viņš atrodas smēķētāja tuvumā slēgtā telpā. Pasīvā smēķēšana ir īpaši bīstama bērniem, grūtniecēm, vecāka gadagājuma cilvēkiem, cilvēkiem ar hroniskām sirds un asinsvadu un elpošanas sistēmas slimībām.

Kāda ir kaitīgo vielu ietekme

Tabakas darvas bīstamās sastāvdaļas gan atsevišķi, gan kolektīvi postoši ietekmē daudzas dzīvības uzturēšanas sistēmas, savukārt alkohols šo efektu pastiprina daudzkārt. Viena no bīstamākajām gandrīz jebkuras tabakas sastāvdaļām ir radioaktīvais polonijs-210, ko augšanas procesā no gaisa aktīvi absorbē auga lapas.

Smēķējot tiek traucēti vielmaiņas procesi, un viens no vaininiekiem pie tā ir tvana gāze, t. i. oglekļa monoksīds. Nonākusi asinīs, šī viela saista hemoglobīnu, veidojot karboksihemoglobīnu, un, tā kā tā nespēj pārnēsāt skābekli, tiek traucēta audu skābekļa elpošana. Kāpēc smēķēšana ir bīstama? Jau tāpēc, ka cilvēks, izsmēķējot cigarešu paciņu, organismā ievada vairāk nekā 300 ml oglekļa monoksīda, kas paaugstina saistītā hemoglobīna līmeni asinīs par 6-8%. Tādējādi smēķētājs piespiež visus orgānus atrasties pastāvīgā skābekļa bada režīmā. Ja tam pievieno alkoholu, attēls kļūst absolūti kritisks veselībai.

Elpošanas sistēmas bojājumi

nikotīna ietekme uz plaušām

Cilvēka elpošanas sistēma ir pirmā, kas uztver visu smēķēšanas negatīvo. Nav pārsteidzoši, ka statistika liecina, ka smagajiem smēķētājiem plaušu vēzis un tuberkuloze attīstās desmit reizes biežāk nekā nesmēķētājiem. Milzīgu kaitējumu elpošanas sistēmai jau rada dūmu pāreja caur elpošanas ceļiem. Pastāvīgi ir nazofarneksa, rīkles, bronhu, trahejas, plaušu alveolu gļotādu kairinājums un iekaisuma reakcija. Šādos apstākļos loģiski izskatās tādas hroniskas slimības kā bronhīts un astma, kas raksturīgas smēķētājiem.

Konkrēts hronisks klepus kļūst par skaidru smēķējoša cilvēka pazīmi. Dažreiz šis simptoms kļūst novājinošs un intensīvs. Pētījumi pierāda lūpu, trahejas, balsenes ļaundabīgo audzēju tiešu atkarību no izsmēķēto cigarešu skaita.

Kuņģa-zarnu trakta bojājums

sāpes vēderā smēķēšanas kaitīgās ietekmes dēļ

Nikotīns un vairākas citas tabakas darvas sastāvdaļas izraisa nopietnus gremošanas traucējumus.

Konstatēts, ka peptisku čūlu kuņģī un divpadsmitpirkstu zarnā bieži provocē smēķēšana, īpaši smēķēšana tukšā dūšā.

Patoloģijām ir izskaidrojams mehānisms. Smēķēšanas laikā kuņģa asinsvados rodas spazmas, un ar biežu šādu parādību tiek traucēta audu piegāde ar skābekli un barības vielām. Tā rezultātā tiek traucēta kuņģa sulas ražošanas sekrēcijas funkcija. Sekretāra disfunkcija izraisa gastrītu, kas bieži pārvēršas par peptisku čūlu.

Ietekme uz sirds un asinsvadu sistēmu

Sirds un asinsvadu sistēmas sakāve ar pārmērīgu atkarību no tabakas ir sistēmas nervu un humorālās kontroles izmaiņu rezultāts. Nikotīns un oglekļa monoksīds īpaši būtiski ietekmē traucējumu parādīšanos. Nikotīns paaugstina asinsspiedienu, sašaurinot asinsvadus. Turklāt nikotīna ietekmes uz endokrīno dziedzeru rezultātā palielinās bioloģiski aktīvo komponentu ražošana, izraisot artēriju sašaurināšanos, kas nodrošina asins piegādi smadzenēm un nierēm.

Smēķēšanas bīstamības pakāpe palielinās fiziskas vai psiholoģiskas pārslodzes laikā. Pētījumi liecina, ka katra izsmēķētā cigarete paaugstina kortikosteroīdu, epinefrīna un noradrenalīna līmeni asinīs, kas vēl vairāk pastiprina sirds muskuļa kontrakciju, palielinot sirds pārslodzi. Smēķētāja sirdsdarbība ir ievērojami augstāka nekā nesmēķētājiem. Aktīvās smēķēšanas rezultātā cilvēkam attīstās stenokardija un koronārā sirds slimība. Miokarda infarkta risks palielinās vairākas reizes.

Daudzos pētījumos, kas veikti dažādās valstīs, atklāts, ka aktīva smēķēšana veicina šādu patoloģiju attīstību:

sirds un nikotīna ietekme uz ķermeni
 • dažādu orgānu onkoloģiskās slimības, īpaši plaušu un kuņģa vēzis;
 • miokarda infarkts;
 • insults;
 • plaušu trombembolija;
 • ateroskleroze;
 • acu patoloģijas;
 • dzirdes zudums un kurlums;
 • endarterīts;
 • vīriešu un sieviešu neauglība;
 • impotence;
 • plaušu emfizēma;
 • pneimonija;
 • hronisks bronhīts;
 • gremošanas sistēmas patoloģija;
 • problēmas ar zobiem;
 • iedzimtas anomālijas, kas tiek pārnestas uz bērniem.