Kas notiek ar ķermeni, pārtraucot smēķēšanu: izmaiņu hronoloģija

vīrietis salauž cigareti

Smēķēšana ir visizplatītākais sliktais ieradums, kas noved pie smagām ilgtermiņa sekām. Tas ir visizplatītākais plaušu vēža, mutes dobuma uc attīstības cēlonis. Vairāk nekā 85% gadījumu ir smēķētāji ar ilgstošu pieredzi. Neskatoties uz iespējamām sekām, atmest smēķēšanu nav viegli. Bet reālus labklājības un veselības uzlabojumus var pamanīt daudz ātrāk, nekā lielākā daļa cilvēku domā. Kas notiek ar ķermeni pēc smēķēšanas atmešanas dienā?

Kā atmest smēķēšanu

Ko nozīmē atmest smēķēšanu? Pārtrauciet nikotīna alkas apburto loku. Šī ideja prasa sagatavošanos, jums ir jāpārdomā katrs posms. Jūs varat izmantot nikotīna aizstājējus - tabletes, košļājamo gumiju utt. Bet ir arī bezmaksas veids, kā atmest smēķēšanu. Tiesa, šī ir visgrūtākā, ilgtermiņa metode, un pastāv risks, ka to var nojaukt, jo šim jautājumam ir ne tikai fiziska, bet arī psiholoģiska sastāvdaļa. Bet, zinot ieguvumus un izmaiņas tūlīt pēc smēķēšanas atmešanas, process būs vienkāršāks. Starp citu, jo mazāk smēķētāja "pieredzes", jo mazāka ir onkopatoloģiju, iekšējo orgānu slimību un citu ar sliktu ieradumu saistītu apstākļu iespējamība.

Ķermenis pēc smēķēšanas

Pozitīvas izmaiņas organismā sākas 60 minūšu laikā pēc pēdējās izmestās cigaretes. Bet izteiktākas izmaiņas notiek pēc ilga laika:

 • Pēc 60 minūtēm

  Pulss stabilizējas un normalizējas. Uzlabojas asinsrite, stabilizējas asinsspiediens.

 • 12 stundas vēlāk

  Tabakas dūmos ir vairāk nekā 400 vielas, no kurām dažas ir kancerogēnas. Oglekļa monoksīds, gāzes lielās devās var būt bīstamas un nāvējošas. Tas arī novērš skābekļa iekļūšanu asinīs. Un, ja jūs smēķējat bieži, dziļi ieelpojiet, rodas hipoksija - skābekļa trūkums. Tikai pēc 12 stundām ķermenis var atbrīvoties no oglekļa monoksīda, kas atrodas cigaretēs, un skābekļa līmenis stabilizējas.

 • Dienas laikā

  Sirdslēkmes un citu asinsvadu nelaimes gadījumu risks ir samazināts. Smēķēšana, īpaši ilgstoša smēķēšana, palielina koronāro sirds slimību risku. Smēķēšana paaugstina asinsspiedienu un palielina trombu un insultu iespējamību. Pēc dienas asinsspiediens tiek normalizēts, un tas samazina sirds un asinsvadu slimību risku, kas saistīts ar smēķēšanu. Pat īsā laikā skābekļa līmenis asinīs paaugstinās, padarot to vieglāk fiziski aktīvu un spējīgu sportot, kā arī veicinot sirds veselībai labvēlīgus ieradumus.

 • sievietes sirds ilustrācija
 • Pēc 2 dienām

  Smēķēšana ir faktors, kas samazina garšas jutību un smaržu. Cilvēki pamana, ka dažu dienu laikā pēc smēķēšanas atmešanas var pamanīt jutīguma uzlabošanos. Produkti sāk atklāt to patieso aromātu un garšu.

 • 3 dienu laikā

  Šajā laikā nikotīna līmenis organismā ir gandrīz pilnībā iztukšots, un tas, savukārt, ietekmē smēķēšanas tieksmes pieaugumu. Parādās parastās raksturīgās izmaiņas uzvedībā: aizkaitināmība, nomākts garastāvoklis un pat agresija. Dažreiz var rasties galvassāpes, un vēlme smēķēt kļūst arvien spēcīgāka.

 • Mēnesi vēlāk

  Uzlabojas plaušu darbība, atjaunojas to apjoms, normalizējas vielmaiņas procesi. Cilvēki sāk pamanīt, ka smēķētāja elpas trūkums un klepus kļūst mazāk izteikti, un izturība palielinās.

 • Pēc 1-3 mēnešiem

  Šajā laikā turpinās plaušu funkcijas atjaunošana, asinsrites normalizācija. Palielinās izturība, uzlabojas veselība. Psiholoģiskais stāvoklis stabilizējas.

 • Pēc 9 mēnešiem

  Līdz šim laikam cilijveida epitēlijs plaušās tiek atjaunots, pateicoties tam, ķermenis izspiež gļotas, un samazinās infekcijas risks. Apmēram tajā pašā laikā smēķētāji pamana elpošanas ceļu slimību saasināšanās biežumu.

 • cilvēka plaušu ilustrācija
 • Pēc gada

  Gada laikā pēc smēķēšanas atmešanas uz pusi samazinās išēmijas risks. Un katru gadu šī varbūtība tiek ievērojami samazināta.

 • Pēc 5 gadiem

  Tabakas dūmos ir daudz toksīnu, kas izraisa artēriju un asinsvadu sašaurināšanos. Šie toksīni izraisa asins recekļu veidošanos. Pēc 5 gadiem bez cigaretēm asinsvadi normalizējas, paplašinās, tāpēc samazinās trombu veidošanās risks. Un asins recekļi ir galvenais insulta attīstības faktors. Insulta risks nākamo desmit gadu laikā samazinās.

 • 10 gadus vēlāk

  Desmit gadu bez cigaretēm ir uz pusi samazināts plaušu, mutes dobuma, rīkles un aizkuņģa dziedzera vēža attīstības risks.

 • Pēc 15 gadiem

  Šajā posmā sirds išēmijas attīstības varbūtība ir tāda pati kā nesmēķētājiem. Vēža patoloģiju attīstības risks ir tāds pats kā nesmēķētājiem.

 • Pēc 20 gadiem

  Nāves risks no smēķēšanas cēloņiem tiek samazināts līdz tādu cilvēku līmenim, kuri nekad nav smēķējuši.

Vai man vajadzētu atmest smēķēšanu?

Smēķēšana ir slikts ieradums, kas var izraisīt nopietnas komplikācijas, kas apdraud veselību un dzīvību. Pēc smēķēšanas atmešanas ķermenis pamazām sāk atveseļoties, jo tam ir plašs atveseļošanās potenciāls. Un pēc dažiem gadiem bez cigaretēm ķermeņa stāvoklis var atgriezties pie tā cilvēka rādītājiem, kurš nekad nav smēķējis. Dažas izmaiņas ir pamanāmas uzreiz, pēc neilga laika, piemēram, asinsspiediena pazemināšanās. Citiem var būt vajadzīgs laiks, lai rīkotos, taču šādas izmaiņas ir nozīmīgas un globālas. Ir vērts atcerēties, ka katru gadu bez cigaretēm uzlabojas vispārējā veselība un palielinās aktīvas novecošanās iespējas.