Kas notiek ar ķermeni, ja atmest smēķēšanu

Gandrīz 40% pieaugušo Krievijas iedzīvotāju cieš no kaitīgas nikotīna atkarības. Turklāt viņu vidū ir daudz tādu, kuri ir pārliecināti par nenoliedzamu smēķēšanas kaitējumu organismam. Bet tajā pašā laikā viņi turpina lietot tabakas izstrādājumus - gan parastos, gan elektroniskos. Daži no smēķētājiem baidās, ka, atbrīvojoties no sliktā ieraduma, viņu ķermenis pieņemsies liekā svara un notiks dažas citas nevēlamas izmaiņas. Bet kas patiesībā notiks?

Nekad nav par vēlu atmest savu nikotīna ieradumu

nekad nav par vēlu atmest, jums jāizvēlas tam datums

Daudzi pētījumi pierāda, ka nekad nav par vēlu atmest smēķēšanu, jo cilvēki vecumā no 50 līdz 74 gadiem, kuri atmet šo slikto ieradumu, katru gadu mēdz uzlabot savu veselību. Piecus līdz septiņus gadus pēc smēķēšanas atmešanas un atgriešanās pie veselīga dzīvesveida cilvēkiem par 40% mazāka iespēja saslimt ar sirds slimībām. Pēc atbrīvošanās no atkarības organisms pamazām novērš nikotīna un darvas radītos bojājumus. Katru gadu, nesmēķējot, cilvēks samazina insulta, sirds slimību un vēža risku.

Pat smagos, nobriedušos smēķētājiem pēc tabakas atmešanas ir iespēja samazināt daudzus veselības riskus. Piemēram, vācu pētnieki apgalvo, ka cilvēki, kuri vecāki par 60 gadiem un kuri ir atguvušies no nikotīna atkarības, priekšlaicīgas nāves risku samazināja par 28%. Starptautisko pētījumu dalībnieki Japānā, Anglijā, Ķīnā, Austrālijā un Spānijā apgalvo, ka pēc 50 gadu smēķēšanas atmešanas viņi sajuta veselības uzlabošanos.

Atteikšanās no smēķēšanas un liekā svara

svara pieaugums rodas, atmetot smēķēšanu

Kamēr tradicionālo cigarešu smēķētāju skaits ir nepārtraukti samazinājies, to pusaudžu īpatsvars, kuri lieto elektroniskās cigaretes bez dūmiem, ievērojami pieaug. Varbūt pāreja uz šāda veida smēķēšanu palīdz atteikties no šī ieraduma, taču kopumā iztvaikošana organismam ir tikpat kaitīga kā parasta tabakas lietošana. Jebkurā gadījumā ir iespējams pēkšņi atmest smēķēšanu, bet ne visiem. Vispirms labāk par to konsultēties ar ārstu. Dažiem cilvēkiem, ņemot vērā viņu individuālās fizioloģiskās īpašības un slimības, asa cigarešu atteikšanās ir saistīta ar lielu stresu visam ķermenim un hormonālo nelīdzsvarotību. Sakarā ar to var parādīties liekais svars, un ķermenis zaudēs savu formu.

Saskaņā ar dietologu ieteikumiem, pirms atteikšanās no cigaretēm, jums jāiemācās kontrolēt savu svaru un ievērot veselīgu uzturu. Ja cilvēks smēķē un tajā pašā laikā lieto neveselīgu pārtiku, tad pēc atteikšanās no nikotīna atkarības viņš lieko svaru pieņemsies daudz ātrāk nekā tie, kas iepriekš ir ēduši veselīgu pārtiku.

Ir zināms, ka smēķēšana ir saistīta ar daudzu hronisku slimību attīstību un var izjaukt kaulu, smadzeņu, zobu, acu un reproduktīvo orgānu stāvokli. Bet par laimi, cilvēka ķermenim ir pārsteidzoša spēja atjaunoties. Tiklīdz nikotīna atkarība izzūd, ķermenis pamazām piedzīvo izmaiņas un lēnām sāk attīrīties no kaitīgām vielām, kas iegūtas smēķēšanas laikā.

Smēķēšanas kaitīgā ietekme uz ķermeni

Smēķēšanas bīstamība ir tāda, ka tās kaitējums nav uzreiz jūtams. Cigaretēs esošie toksīni ķermeņa audus sāk iznīcināt pakāpeniski - gadu no gada. Šīs izmaiņas notiek mikroskopiskā līmenī, tāpēc lielākā daļa smēķētāju uzskata, ka ar viņu ķermeni nekas slikts nenotiek. Papildus nopietnam kaitējumam sirds veselībai smēķēšana var negatīvi ietekmēt citus svarīgus ķermeņa orgānus. Piemēram, šeit ir daži fakti, kas nav plaši zināmi:

  • Smēķēšana pakāpeniski bojā muskuļu un skeleta sistēmu un samazina kaulu minerālo blīvumu.
  • Smēķētājiem vīriešiem ir 25% palielināts jebkura lūzuma risks un 40% palielināts gūžas kaula lūzuma risks.
  • Tiem, kas smēķē, ķermenis lēnāk dziedē no traumām.
  • Smēķēšana palielina zobu zaudēšanas un sabrukšanas risku.
  • Smēķētājiem ir 60% lielāka iespēja saslimt ar Alcheimera slimību.
  • Cilvēkiem, kuri cieš no atkarības no nikotīna, ir 53% lielāka iespēja attīstīt kognitīvos traucējumus.
  • Smēķēšana noved pie hronisku muguras sāpju palielināšanās par 80% un sāpošām muguras sāpēm par 115%.
  • Atkarība no nikotīna vidēji par 78% palielina ar vecumu saistītas makulas deģenerācijas risku un par 58% palielina ar vecumu saistītas kataraktas risku.

Tas viss var notikt, jo smēķēšanas dēļ organismā notiek patoloģiski procesi. Piemēram, palielinās kopējais homocisteīna līmenis plazmā, kas ir pilns ar sirds problēmām, insultu, Alcheimera slimību un citiem kognitīviem traucējumiem. Aterosklerozes attīstības paātrinājums notiek skābekļa un barības vielu samazināšanās dēļ, kas nonāk smēķētāja smadzenēs.

Turklāt ateroskleroze ir saistīta ar beta-amiloido olbaltumvielu uzkrāšanos - Alcheimera slimības raksturīgo pazīmi. Ar šo slimību saistītās izmaiņas smadzenēs var būt saistītas arī ar paaugstinātu oksidatīvo stresu, eksitotoksicitāti (neironu bojājumi un nāve) un iekaisumu, ko izraisa tabakas iedarbība.

Ķermeņa izmaiņas pirmajās nedēļās pēc smēķēšanas atmešanas

smēķēšana kaitīgi ietekmē cilvēka ķermeni

Cilvēka ķermenim ir pārsteidzoša spēja dziedēt un atjaunot sevi, ja to atbalsta veselīgs dzīvesveids, pietiekams miegs, fiziskās aktivitātes un pareiza uztura. Labvēlīga atjaunošanās organismā var notikt arī pēc atbrīvošanās no nikotīna ieraduma. Piemēram, šeit ir dažas izmaiņas, kas notiek tūlīt pēc tabakas atmešanas:

  • Divdesmit minūtes pēc pēdējās cigaretes izsmēķēšanas sirdsdarbība, asinsspiediens un roku un kāju temperatūra sāks normalizēties.
  • Pēc astoņām stundām nikotīna daudzums organismā ir samazinājies par vairāk nekā 93%.
  • Pēc divpadsmit stundām organisms atbrīvojas no liekā oglekļa monoksīda gāzes un skābekļa līmenis normalizējas.
  • Pēc vienas dienas sirdslēkmes varbūtība sāks samazināties, un asinsspiediens normalizēsies. Asins skābeklis un fiziskās aktivitātes ir palielinātas.
  • Pēc divām dienām nervi, kas ir atbildīgi par smaržu un garšu, tiek atjaunoti, un bijušais smēķētājs varēs smaržot un garšos gaišāk. Tajā pašā laikā nervozitāte un aizkaitināmība, kas saistīta ar nikotīna atkarību, sasniegs maksimumu.
  • Pēc trim dienām nikotīns gandrīz pilnībā izdalās no organisma, kas var prasīt strauju papildināšanu: garastāvoklis, nervozitāte, agresija un smagas migrēnas palielinās, kad ķermenis sāk pielāgoties veselīgākai videi.
  • Pēc nedēļas vēlme smēķēt radīsies pēc ēšanas un ilgs vidēji apmēram trīs minūtes. Lai atbrīvotos no tā, varat doties pastaigā vai košļāt gumiju.
  • Pēc divām nedēļām smaganās un zobos cirkulējošās asinis normalizēsies, kas palīdzēs ātrāk sadzīt periodontītu un uzlabos elpošanu.
  • Pēc četrām nedēļām trauksme, depresija un bezmiegs parasti izzūd. Plaušu un sirds darbība tiek pakāpeniski atjaunota. Retāk sastopamas klepus un elpas trūkums.
  • Nogurums un elpas trūkums samazinās pēc deviņiem mēnešiem. Cilvēks izjūt spēka un enerģijas pieplūdumu, saaukstēšanās biežums samazinās sliktas plaušu darbības dēļ.

Aptuvenā prognoze divdesmit gadiem pēc smēķēšanas atmešanas

Protams, jo ilgāk cilvēks nesmēķē, jo labāka kļūst viņa veselība. Neskatoties uz diskomfortu un uzbrukumiem, kas saistīti ar bijušo atkarību un vēlmi smēķēt, ķermenis pamazām atveseļojas. Jo ilgāk cilvēks smēķēja, jo ilgāk vajadzēja, lai viņa ķermenis atjaunotos. Aptuveni, kādas izmaiņas organismā var notikt divdesmit gadu laikā pēc atbrīvošanās no nikotīna atkarības:

  • Pēc gada koronāro artēriju slimību, sirdslēkmes un insulta risks samazinās par 50% un katru gadu samazinās, kad nesmēķējat.
  • Pēc pieciem gadiem bez cigaretēm asinsspiediens normalizējas un asinsvadi sāk paplašināties, samazinot trombu veidošanās risku. Insulta attīstības iespējamība nākamajos desmit gados samazināsies.
  • Pēc desmit gadiem bez nikotīna plaušu vēža iespējamība samazinās par 30-50%, un risks nomirt no šāda veida vēža tiek samazināts divas reizes.
  • Pēc trīspadsmit gadiem bez smēķēšanas varbūtība zaudēt vai sabojāt zobus atgriežas cilvēkiem, kuriem nav atkarības no nikotīna.
  • Pēc piecpadsmit gadiem ievērojami samazinās aizkuņģa dziedzera vēža, kā arī koronāro artēriju slimības risks.
  • Pēc 20 gadu atkarības pārvarēšanas risks nomirt no problēmām, kas apdraud smēķētājus, tiek samazināts līdz normālam līmenim.